piątek, kwietnia 10, 2020

Dzień Patrona

Rzadko na moich wargach –

niech dziś to warga ma wyzna –

Jawi się krwią przepojony,

najdroższy wyraz: Ojczyzna...

Lecz brat mój najbliższy i siostra,

W tak czarnych żałobach ninie,

Ci wiedzą, że chowam tę świętość

w najgłębszej serca głębinie.

1 września 1939 roku, o świcie wojska hitlerowskie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. O szóstej rano Polacy usłyszeli w radio :
" Zarządzam w całym kraju alarm przeciwlotniczy".

W poznańskim pod Gnieznem

Jest małe miasteczko

Z wspomnieniem bolesnym

Na imię mu – Kłecko.

Do Kłecka również dotarły niepokojące wieści o walkach Polaków, o przeważającej sile wroga, wreszcie o okrucieństwach wobec ludności cywilnej zdobytych przez hitlerowców wsi i miasteczek. Wkrótce i mieszkańcy Kłecka mieli się o tym sami przekonać. Zaczęto przygotowania do obrony. Już 4 września powołano tymczasową administrację z pełniącym obowiązki burmistrza ks.Maksymilianem Koncewiczem, komendantem Straży Porządkowej porucznikiem Janem Lapisem i jego zastępcą podporucznikiem Tadeuszem Kutznerem. Rozstawiono też posterunki z wszystkich stron miasta. ...Wkrótce padły pierwsze strzały...

8 września 1939 roku oddziały regularnej armii niemieckiej docierają do Kłecka. We wrześniu 1939 roku mieszkańcy naszego małego miasteczka nie mieli dylematów. Teraz wiedzieli, że stawką jest życie, ale nie wahali się. Do walki stanęli starsi i młodsi, ale ich serca jednako gorąco oddane były tej, która nie zginęła... Nierówna walka trwała trzy dni.

Zginęło ponad trzystu obrońców Kłecka – zabitych w walce, rozstrzelanych lub zaginionych. Wśród zabitych byli i młodzi i starsi, harcerze, żołnierze i cywilni obrońcy miasta. Napis na grobie trzech zabitych harcerzy brzmi:
"Przechodniu, powiedz Polsce, że zginęliśmy w Jej sprawie".

Polegli na polach chwały

Żołnierze Obrońcy Kłecka

Nie wstaną, aby oskarżać

Ziemia zaleczy swe rany,

miasta piękniejsze wyrosną

- gdzie są popioły spalonych?

Za mało naszego życia,

za mało pamięci naszej

- odwagi mało w sumieniu.

Wznosząc świat sprawiedliwszy,

świat ocalony z zagłady,

zapamiętajmy na zawsze:

- że po to zginęli tamci

abyśmy my mogli żyć.

Po 6 latach zakończyła się wojna, Niemcy ponieśli klęskę. Nigdy nie zginie pamięć tych dni i pamięć tych, co polegli abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce...

10 września 2015 roku Ci, którzy pamiętają i mają budować ten sprawiedliwszy świat - społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Obrońców Kłecka - uczciła pamięć tych, "którzy odeszli, byśmy my mogli żyć"... w wolnej Ojczyźnie.
Uroczystość Patrona naszej szkoły rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Jerzego I św. Jadwigi. Po wprowadzeniu pocztu i sztandaru szkoły, wspólnie odśpiewano hymn naszej szkoły. Następnie uczennice z klas piątych w nostalgicznym , poetycko – muzycznym spektaklu przywołały wspomnienie tamtych dni...
Uroczystą Eucharystię w intencji tych, którzy polegli w obronie naszej małej Ojczyzny i tych, którzy czczą pamięć bohaterskich Obrońców Kłecka – pracowników i uczniów naszej szkoły, sprawował proboszcz, ksiądz Mirosława Kędzierski.
Po Mszy Świętej nastąpiło przejście na kłecki rynek pod pomnik Obrońców Kłecka, gdzie przedstawiciele naszej szkoły złożyli wiązankę kwiatów i znicz – wyraz naszej pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie w obronie naszej Małej Ojczyzny - Kłecka . Pamiętajmy, że:

"Bez tej miłości można żyć...
ale nie można owocować."

Przygotowanie i przeprowadzenie Dnia Patrona: panie:
Paulina Kuczyńska- Siwka, Dorota Ciesielska i Emilia Weiskopf

NJU
Dzisiaj jest: Piątek
10 Kwietnia 2020
Imieniny obchodzą
Antoni, Apoloniusz, Daniel, Ezechiel,
Grodzisław, Henryk, Makary,
Małgorzata, Michał, Pompejusz

Do końca roku zostało 266 dni.
Zodiak: Baran
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły
 • Galeria Szkoły

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj234
mod_vvisit_counterWczoraj210
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1882
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu2428
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3017
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu14048
mod_vvisit_counterŁącznie2011266

Obecnie jest: 12 nie zalogowanych online
Twoje IP: 35.175.121.230
 , 
Dzisiaj jest : Kwi 10, 2020